Şeker hastalığına iyi gelen bitkiler nelerdir?

Şeker hastaları için hazırladığımız, şeker hastalarına iyi gelen bitkiler listesi

Diyabet halk arasında (şeker hastalığı) günümüzün hastalığı olarak bilinmektedir. Şeker hastalığına ilaçlar dışında bazı bitkiler de yarar sağlamaktadır. Sizler için bu yazımızda şeker hastalığına iyi gelen bitkiler nelerdir araştırdık..

Şeker Hastalığı Nedir

Diyabet dünya çapında milyonlarca insanı etkileyen kronik bir hastalıklardan sadece bir tanesi olarak bilinmektedir. Vücudun insülin üretme veya etkili bir şekilde kullanma yeteneğini bozan, kanda yüksek şeker seviyelerine yol açan bir durumdur. Diyabet, bireyin sağlığı, yaşam tarzı ve duygusal refahı üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilmektedir. Diyabetin vücudun organları ve sistemleri üzerindeki etkileri bilinmektedir.

En çok bilinenlerden biri diyabetin önemli etkileri vücudun organları ve sistemleri üzerinde yer almasıdır. Kandaki yüksek şeker seviyeleri zamanla kalbe, böbreklere, gözlere ve sinirlere zarar verebilmektedir. Diyabet hastaları, kalp krizi ve felç gibi hastalıkların yanı sıra böbrek yetmezliği ve körlük geliştirme riski daha yüksektir. Sinir hasarı ayrıca nöropatiye yol açarak ellerde ve ayaklarda ağrı, karıncalanma ve uyuşmaya neden olabilmektedir.

Şeker hastalığına iyi gelen bitkiler

Bitkisel tedaviler şeker hastalığında oldukça ileri seviyede kan şekerini dengede tutmayı başarmışlardır. Uzun zaman denenen kolaylıkla bulmanızı ve tüketmenize yardımcı olacak bazı bitkiler şunlardır.

şeker hastalığına iyi gelen bitkiler
şeker hastalığına iyi gelen bitkiler

ZERDEÇAL: sağlık açısından önemli bir yere sahiptir. Şeker hastaları için oldukça fazla kullanılmaktadır.

Tarçın: Diyabet hastalarının ilk tercihleri arasında yer almaktadır. Tarçın kandaki şeker oranını düzenleyen mucize bitkilerden biridir. Demleme olarak tüketilmesi şeker hastaları için uygun görülmüştür. İnsülin miktarını azaltan tarçını gün içinde tüketebilirsiniz.

Çörek otu: kansere karşı oldukça etkili olduğu bilinen bu bitki, ayrıca şeker ilede savaşmayı çok iyi bilmektedir. İster kahvaltıda isterseniz de sade tüketebilirsiniz.

Zerdeçal: zerdeçal şeker hastalığına iyi gelen bitkiler arasında en etkili diyebiliriz. İltihap konusunda oldukça etkilidir. Şekerin yükselmesini önleyen bu bitkiyi kullanabilirsiniz.

Şeker hastalığı iyi gelen meyveler nelerdir

Şeker hastalığına iyi gelen bitkiler dışında meyvelerde bulunmaktadır. Meyveler vitaminler açısından oldukça zenginlerdir. Sağlıklı beslenme hastalıkların önüne geçmek için bol miktarda meyve tüketmeliyiz. İşte şeker hastalığına iyi gelen meyveler.

Kayısı: yaş ve kuru olarak tüketilmesiyle bilinen kayısı, metabolizmayı hızlandırması olarak bilinmektedir.

Elma: elma tüketilmesi şeker hastalığına yakalanma riskini azaltmaktadır. Elma lifli bir meyvedir ve şeker seviyesinin yükselmesini önlemektedir.

Yaban mersini: Çay olarak demlenip içilmesi durumunda diyabet hastalarına şifa kaynağıdır. Diyabet çayı olarak bilinir. Yaprakları çok faydalıdır.

Şeker hastalığı belirtileri nelerdir?

Şeker hastalığı belirtileri, kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. En belirgin 2 adet belirtiler olduğunda şeker hastası olma ihtimaliniz yüksektir. Daha iyi sonuç almak için doktorunuza başvurmanızı öneririz.

Sık idrara çıkma: insülin az salgılandığı durumlarda kandaki şeker hücrelerde kullanılamamaktadır. Çok fazla şekerin damarlarda dolaşması, anormal bir durum olarak görülmektedir. Bu durumda böbreklerde biriken fazla şeker, böbreğin fazla çalışmasına neden olup sık idrara çıkmanıza neden olacaktır.

Susama isteği: kan şekeri vücuttan atılmadığından dolayı aşırı susama ihtiyacı duyulmaktadır.

Bu yazımızda sizlere şeker hastalığına iyi gelen bitkiler, meyveler ve şeker hastalığı belirtileri hakkında bilgiler verdik. Sağlıklı günler dileriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu