11 12 Yaş diyet listesi

Çocuklarda 11 12 yaş diyet listesi hakkında bilmeniz gerekenler..

Diyet genellikle yetişkin insanların yaptığı bir beslenme programı olarak bilinse de, çocuklar içinde 11 12 yaş diyet listesi bulunmaktadır. Çocukların tüketilmesi gereken besinler, yetişkin insanlara göre çok farklı olabilmektedir. Kalori miktarları, şeker tuz tüketimleri gibi oldukça farklılıklar bulunmaktadır.

11 12 yaş diyet listesi

Obezite, ülkemizde oldukça ilerlemekte olan bir ciddi hastalıktır. Obezite yaş sınırı olmadan 11 12 yaşında çocuklara kadar inmiş bulunmaktadır. Peki çocuklarda obezite neden nasıl meydana geliyor? Bu durumun en önemlisi sağlıksız beslenmekten gelmektedir. Çevremizde çok adette bulunan hazır gıda ürünler obezite olma yolunda ciddi tehlike saçmaktadır. Çocuklarda obezite olmaması için neler yapılmalıdır ne önlemler alınmalıdır?

Bu konuda en çok görev annelere düşmektedir. Sağlıklı bir nesil yetiştirmek zor olsa da imkansız değildir. İlk başta yapılması gerek çocuklara kahvaltı alışkanlığı kazandırılmalıdır. Kahvaltı yapan çocuklar hazır gıda ve diğer abur cubur besinleri daha az tükettikleri görülmektedir. Ayrıca fast food alışkanlıklarından ve o ortamlardan uzak tutulması gerekmektedir. Çocuklarımıza yalnız kahvaltı yapmamayı alıştırmalıyız. Birlikte yapılan kahvaltılar çocuklarımıza ilerde beslenme alışkanlığı katacaktır.

11 12 yaş diyet listesi
11 12 yaş diyet listesi

Çocuklarımızın televizyon, internet alışkınlıklarını azaltmak, onları büyük tehlikeden uzaklaştırmak demektir. Malesef hareketsiz kalan çocuklar birer obezite adayıdır. Hareketsiz kalan çocuklar kalori yakamadıkları için kilo almaları daha çok kolaylaşmış oluyor. Çocuklara besleyici, bol vitaminli diyet listesi oluşturma gerekmektedir.

Çocuklar aşırı kilolu olmalarından dolayı, diğer arkadaşlarına göre biraz hareketsiz kalabiliyorlar. Bu durum çocuğun ileriki yaşlarda psikolojik sorunlarla karşılaşmasına neden olabilmektedir. Çocuklar için hazırlanmış diyet listesine bakabilirsiniz.

Çocuklarda 11 12 yaş diyet listesi

Diyet listesi oluşturmak için uzman bir diyetisyene gitmek gerekmemektedir. Bizler ebeveynler olarak kendimiz 11 12 yaş diyet listesi hazırlayabilir. Ergenliğe girmeye yakın olan bu yaşlarda doğru besinler seçmeli ve uygulamalıyız. Bu sebeplerden dolayı diyet listesine dikkat edilmesi gerekilmektedir.

Sabah: Kahvaltı yapmadan yarım saat önce 1 bardak ılık su içilmelidir. Daha sonra kahvaltı saatinde iki dilim buğday ekmeği iki adet organik haşlanmış yumurta tüketilmelidir. Ayrıca 1 bardak süt ve bal kahvaltıda olması gerekmektedir.

Öğle: Kırmızı et veya beyaz et tercih edilmelidir. Az yağlı olmasına dikkat edilmelidir. Güzel hazırlanmış bir salata etin yanına eşlik edebilir.

Ara öğün: özenle hazırlanmış bol vitaminli meyve tabağı hazırlanmalıdır.

Akşam: Zeytin yağlı sebze yemekleri tüketile bilir. Yanına az miktarda pilav ilave edilmelidir. İçecek olarak ayran.

11 12 yaş diyet listesi sizler için oluşturmaya çalıştık. Çocuklarımızın diyetisyenleri aslında bizleriz. Sağlıklı birer birey yetiştirmek bizlerin elinde olan bir durumdur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu