Limonlu Su Tüketmenin Sağlık Açısından Faydaları

Sağlıklı bir yaşam için bitkisel ürünler önemli birer destektir. Halk arasında “vitamin deposu” olarak bilinen limon da sağlık açısından birçok önemli faydaya sahiptir. Limonun sağlık için yaygın kullanımlarından biri de su içine sıkarak ya da su ile birlikte kokteyl yaparak tüketmektir. Bu blog yazımızda limonlu suyun sağlık açısından faydalarına değinecek, ne sıklıkla ve nasıl tüketilmesi gerektiği ile ilgili bilgilere yer vereceğiz.

Limonlu suyun tüketimi

Yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi limonlu su; suyun içerisine taze limonun sıkılması veya kokteyl şeklinde limon dilimlerinin su içerisine atılmasıyla hazırlanır. Çok sık tüketilmemesi şartıyla bu içeceğin sağlık açısından bilinen birçok faydası vardır. Zira limon tek başına güçlü bir vitamin deposudur. Aynı zamanda potasyum, lif, sitrik asit gibi bileşenleri de içeren limon, sindirim ve bağışıklık sistemleri, cilt bakımı, kan şekerinin düzenlenmesi ve vücuttaki bazı enfeksiyonların önlenmesi için önemli bir besindir.

Limonlu su nasıl hazırlanır?

Limonlu suyun hazırlanışı
Limonlu suyun hazırlanışı

Öncelikle limonlu su yapmak için taze bir limon ve 1 bardak su yeterlidir. İsteğinize göre tatlandırmak için bal ya da şeker ilave edebilirsiniz. İçeceğiniz su da yine isteğinize göre ılık veya soğuk olabilir. Bu 2 malzemeyi hazır ettikten sonra limonu iyice yıkayarak üzerinde olabilecek kir ve bakterilerden arındırın. Sonrasında dilimler halinde keserek 1 su bardağına 1 dilim atabilirsiniz. Uzun süre kullanmak için limonu ikiye bölerek dilimleyebilir ve yarım limonu toplam 4-5 su bardağı için kullanabilirsiniz.

Limonlu su ne zaman tüketilmelidir?

Günün her saatinde limonlu su tüketebilirsiniz. Sabah kahvaltıdan önce limonlu su tüketmek sindirim sistemini uyararak güne enerjik başlamanıza yardımcı olacaktır. Kahvaltıyla ya da yemeklerle birlikte limonlu su tüketmek sindirimi kolaylaştırıp, sindirim sisteminizin düzenlenmesine yardımcı olabilir. Limonlu su içmek spor yapan kişilere de fayda sağlar. Limonlu su, egzersizlerde kaybedilen elektrolikitlerin yerine konulmasına yardımcı olur.

Günün her saatinde, spordan önce ya da sonra limonlu su tüketilebilir. Ancak limonlu su içmenin sıklığı önemlidir. Uzmanlar günde 2 bardaktan fazla tüketimini önermemektedir.

Limonlu su içmenin sağlığa faydaları

Limon ve su

Uzmanlar günde 1 ila 2 bardak limonlu su içmenin sağlık açısından birçok faydası olduğunu söylemektedir. Limon meyvesi üzerinde bugüne kadar yapılan bilimsel araştırmalar da içinde barındırdığı bileşenler itibari ile insan sağlığı açısından faydalı bir besin olduğunu kanıtlamaktadır. Limonlu su içmenin insan sağlığına faydaları şunlardır;

  • Sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasını destekler: Limon içinde barındırdığı C vitamini, potasyum ve lif ile sindirim sisteminin düzenlenmesine yardımcı bir besindir. Suyla birlikte tüketilmesi durumunda mide asidinin nötralize olmasına yardımcı olarak kabızlık, şişkinlik, gaz sıkışması gibi sindirim sistemlerini önler.
  • Bağışıklığı güçlendirir: C vitamininin bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Limon da C vitamini açısından zengin bir besin olduğu için bağışlığın güçlendirilmesi noktasında oldukça faydalıdır.
  • Cildi korur ve kırışıklıkları önler: Limonlu su içerdiği antioksidan özellikleriyle cildi serbest radikallerden koruyarak kırışık oluşmasının önüne geçer.
  • İdrar yolu enfeksiyonlarının önüne geçer: Limonun içinde bulunan sitrik asit, idrar yolu enfeksiyonlarının önüne geçer. Suyla birlikte tüketimi de idrar yolu sağlığı için önemlidir.
  • Stresi önler: C vitamininin kortizol isimli hormonun seviyelerini düşürdüğü bilinmektedir. Limonda bol miktarda bulunan C vitamini de kortizolu düşürerek stresli bir yaşamın önüne geçer.
  • Metabolizmayı hızlandırır: Limonlu su tüketimi diyet yapanların da en çok tercih ettiği yöntemlerden biridir. Zira suya limon sıkarak tüketmek metabolizmayı hızlandırır, yağ yakımına yardımcı olur, tokluk hissi verir ve iştahi belirli bir seviyede azaltır.
Aç karna limonlu su içersek ne olur?

Sabah aç karna limonlu su içmek, sindirim sistemi sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Güne enerjik başlamanızı, gün boyu enerjinizi korumanızı sağlayacağı gibi düzenli olarak tüketilmesi durumunda bağışıklık sistemizi güçlendirir, kan dengenizi düzenler, cilt yaşlanmasını geciktirir ve vücudunuzu toksinlerden arındırır. Fakat içerdiği asit nedeniyle bazı kişilerde mide yanması ve reflü gibi sorunlara yol açabilir. Bu tür rahatsızlığı olan kişilerin tüketirken dikkatli olması ve doktor kontrolüyle tüketmesi önemlidir.

Limonlu su içmek ayda kaç kilo zayıflatır?

Birçok diyet listesinde limonlu su içmek de yer alıyor. Tokluk hissi vermesi, iştah azaltması ve metabolizmayı hızlandırması nedeniyle diyet yapanlar tarafından tüketilen limonlu su tek başına zayıflamaya yardımcı olmaz. Doktor kontrolünde ve belirli bir diyet dahilinde limonlu su tüketerek ayda 2 ila 5 kilo arası zayıflama görülebilir.

Biber yaprağının mucizevi faydalarını biliyor musunuz? Hemen öğrenmek için sizi Biber Yaprağı: Faydaları, Kullanım Alanları ve Kullanılan Yemekler başlıklı yazımıza davet ediyoruz 😉

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu