İdeal Kilo Hesaplaması Nedir? Nasıl Yapılır?

Sağlıklı bir kiloyu korumak, genel sağlık ve uzun ömürlü yaşamak için çok önemlidir. Bununla birlikte ideal kiloyu nelerin oluşturduğunu belirlemek zor olabilmektedir. Yaş, cinsiyet ve boy gibi çeşitli faktörler devreye girmektedir. Bu yazıda ideal kiloyu etkileyen faktörleri, ideal kilo hesaplama yöntemlerini ve sağlıklı kiloyu korumanın önemini anlatacağız.

İdeal kilo hesaplama nedir?

İdeal kilo hesaplama, kişiden kişiye değişmektedir ve çeşitli faktörlerden etkilenebilmektedir. Yaş, cinsiyet ve boy ideal kiloyu etkileyen en önemli faktörlerden bazılarıdır. Yaşlandıkça metabolizmamız yavaşlar ve vücut kompozisyonumuz değişir. Bu nedenle ideal kilomuz da yaşla birlikte değişmektedir. Erkekler kadınlardan daha fazla kas kütlesine sahip olma eğiliminde olduğundan cinsiyet de ideal kilonun belirlenmesinde büyük rol oynamaktadır. Uzun boylu kişiler kısa bireylere göre daha yüksek bir ideal ağırlığa sahip olduklarından, boy bir diğer önemli faktörler arasındadır. Dünya sağlık örgütü konusunda vücut kitle endeksinden yararlanmaktadır.

İdeal kilo hesaplama formulü

İdeal kilo hesaplama formülü aslında çok basit bir formüldür. Erkeklere ve kadınlara göre ideal kilo hesaplaması şu formüllerle yapılmaktadır.

Erkekler için ideal kilo hesaplama

50 + 2.3 x ((boy (cm) / 2.54) – 60)

Kadınlar için ideal kilo hesaplama

45.5 + 2.3 x ((boy (cm) / 2.54) – 60)

Yetişkin ve çocuklarda ideal kilo değeri

İdeal kilo değeri, bireyin cinsiyetine ve boyuna göre olması gereken vücut kilosudur. Bur da en önemlisi vücuttaki yağ miktarıdır. İnsanların vücut kitle endeksinin düşük yada yüksek olmasına bakılmaksızın, yağ oranı mutlaka değerlendirilmelidir.

İdeal kiloda olmak için yapılması gerekenler?

İdeal kiloda olmak veya kalmak herkesin istediği ve hayal ettiği bir durumdur. Sağlıklı beslenme, düzenli yapılan egzersizler, ideal kiloda kalmanıza sağlamış olacaktır. İdeal kiloda kalmak için dikkat edilmesi gerekenler nelerdir sizler için sıraladık.

Kilo kontrolünde dengeli ve yeterli su tüketimi oldukça önemlidir.
Kilo kontrolünde dengeli ve yeterli su tüketimi oldukça önemlidir.
  • Karbonhidrat bakımından yüksek olan gıdaların tüketilmesinden kaçınılmalıdır. Bu gıdalar sizlerin fazla kilo almanızı be sağlıksız beslenmenizi sağlamaktadır. Makarna, pilav ekmek, hamur işleri gibi besinleri oldukça az tüketmeliyiz.
  • Metabolizmayı hızlandırmak ve vücutta biriken zararlı toksinleri dışarı atmak için bol su tüketmeliyiz. Ortalama günde 2 ile 3 litre su tüketilmesi gerekmektedir.
  • Yağ yakımını hızlandırmak için yürüyüşler, koşular ve egzersizler yapılmalıdır.

İdeal kilo değeri kaç olmalıdır?

Dünya Sağlık Örgütü‘nün ideal kilo hesaplama verileri, vücut kitle indeksinin 18.5 ile 24.9 arasında olmasını belirtmiştir. Bu değerlerin üstünde olan bireyler risk taşımaktadır. Vücut kitle endeksinin 30 ve üstü olan kişiler obezite grubuna ayrılmaktadır.

Vücut kilo endeksi

İdeal kiloda olmamanın bir çok zararı bulunmaktadır. Bunların ilk başında gelen tansiyon hastalıkları yer almaktadır. Sağlıksız beslenme sonucu bunu kolesterol takip etmektedir. Kalp hastalıkları ve en önemlisi şeker hastalığı olma riskiniz fazladır.

Çocuklarda ideal kilo değeri kaç olmalıdır?

Çocuklarda ideal kilo hesaplama tıpkı yetişkinlerde olduğu gibi cinsiyete boya yaşa bakılmaktadır. Çocukların büyüme ve gelişimi için ideal kilo oranına çok dikkat edilmelidir. İlerde ciddi rahatsızlıklara yol açabilmektedir.

Vücut kitle endeksinin neyi ifade ettiğini ve nasıl hesaplandığını biliyor musunuz? Vücut Kitle Endeksi (VKİ) Nedir? Nasıl Hesaplanır? başlıklı yazımıza da göz atmayı unutmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu